Pato (Arjantin)

Pato oyunu adını İspanyolca’da anlamı ördek olan pato kelimesinden almaktadır. Önceleri ördek ile oynanan oyun günümüzde ördek değil kulplu top ile oynanmaktadır.160 yıldır ülkede oynana gelen oyun zaman zaman taraftarların oluşturdugu şiddete tedbir olsun diye yasaklanmıştır. Boy minimum 180 metre maksimum 220 metre - en minimum 80 metre maksimum 90 metrede kurulan sahada rakip takımlar atlı 4’er sporcu ile müsabaka gerçekleştirir. Çapı bir metre olan fileli potaya topu bırakmak sureti ile skor elde etmek oyunun temel amacıdır. Ciddi bir çalışma disiplini gerektiren bu spor, seyir zevki yüksek ve heyecan verici bir spor olarak karşımıza çıkmaktadır.

Oyun 8’er dakikadan 6 set şeklinde oynanmaktadır. Sporcu sakatlığı durumunda sadece bir defaya mahsus olmak üzere oyuncu değiştirme hakkı vardır. Oyun esnasında ikinci bir oyuncu değişikliği kural gereği mümkün olmadığından ikinci bir sporcunun  sakatlanması durumunda takım eksik oyuncuyla ile mücadele etmek zorunda kalır. Oyunda at değişikliği sınırsızdır. Hakem bir oyuncuyu faul yapmasında dolayı oyundan beş dakika süre ile men edebilir.

Başlangıçta at ile dört nala giden sporcunun patoyu yerden alması gerekmektedir. Bunu başaramayan bir takım sporcusu nedeniyle başlangıç rakip takıma geçmiş olur. Diğer yandan, skor yapan bir takım maça saha kenarından başlar. Oyunda taç ve aut vardır. Müsabaka bitiminde bir takım skor yapana kadar uzatma olan oyunda faulun yapıldığı yere göre beş, sekiz, onbeş metredern penaltı atışları mevcutturç Ülke genelinde 600 sporcu tarafından oynanan oyun çocuk yaşlardan itibaren öğrenilmeye başlanmaktadır.

6 kulplu olan pato topunun etrafındaki ip sığır derisidir.

KAYIT

Ok at, Güreş tut, At bin! @Takip et