Hakkında

Etnospor Kültür Festivali

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından 2016 yılından bu yana düzenlenen, renkli etkinlikler ve çekişmeli mücadelelerle geleneksel spor ve kültür şenliğine dönüşen Etnospor Kültür Festivali, geleneksel sporlar ve oyunlar kapsamında dünyanın en geniş katılımlı festivalidir. Her yıl 1 milyonu aşan ziyaretçiyi ağırlayan festival, ziyaretçilerini unutulmaya yüz tutmuş geleneksel sporlar ve kültürlerden izler taşıyan keyif dolu bir yolculuğa çıkarmaktadır.

Farklı ülkeleri temsil eden yüzlerce sporcunun kazanmak için azim ve kararlılıkla mücadele ettiği festivalde; ülkelere özgü geleneksel etkinlikler, geleneksel lezzetler ve geleneksel yaşam ritüelleri de başrol oynamaktadır. Dünya Etnospor Konfederasyonunun geleneksel sporların ihyası misyonuyla; okçuluk, yağlı güreş, şalvar güreşi, kuşak güreşi, aba güreşi, mas güreşi, mangala, aşık atma, atlı cirit, kökbörü, atlı okçuluk ve Pato olmak üzere birçok spor dalında kıran kırana müsabakalar ile görkemli gösteriler ziyaretçilere sergilenmektedir. Farklı milletlerden pek çok katılımcının kültürlerini sergilemesine olanak sağlayan festival, her sene bir katılımcı ülkenin geleneksel sporunu öne çıkarmaktadır.

2016

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından, “meydan bu meydan” sloganı ile 1. Etnospor Kültür Festivali 26-28 Ağustos 2016 tarihlerinde birçok ülkeden geleneksel sporlar ve oyunlar, kültürel etkinlikler eşliğinde Küçükçekmece – Bezirgânbahçe’de düzenlenmiştir. 1. Etnospor Kültür Festivaline Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinden 300 bine yakın ziyaretçi katılmıştır.

Yer: Küçükçekmece
Slogan: Meydan Bu Meydan
Katılımcı: 260 bin kişi

2017

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından “Ok Yaydan Çıktı!” sloganıyla 11-14 Mayıs 2017 tarihleri arasında Yenikapı Meydanı’nda düzenlenmiştir. 2. Etnospor Kültür Festivali düzenlenmiştir. 12 geleneksel spor branşı ile gerçekleşen 2. Etnospor Kültür Festivaline Türkiye ve Dünyanın çeşitli ülkelerinden 750 bine yakın ziyaretçi katılım sağlamıştır.

Yer: Yenikapı
Slogan: Ok Yaydan Çıktı
Katılımcı: 750 bin kişi

2018

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen Etnospor Kültür Festivali’nin üçüncüsü, “At Binenin Kılıç Kuşananın” sloganıyla Yenikapı Meydanı’nda düzenlenmiştir. 5 gün süren 3. Etnospor Kültür Festivali’ne Türkiye ve Dünyanın çeşitli ülkelerinden 1 milyona yakın ziyaretçi katılım sağlamıştır.

Yer: Yenikapı
Slogan: At Binenin Kılıç Kuşananın
Katılımcı: 1 milyon kişi

2019

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenen Etnospor Kültür Festivali’nin dördüncüsü “Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın” sloganıyla 3-6 Ekim 2019 tarihlerinde Atatürk Havalimanı’nda düzenlendi.

“Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın” sloganıyla azim, kararlılık ve mücadele vurgusunun yapıldığı organizasyona 1 milyon 200 bin kişi katıldı. 12 dalda geleneksel oyun ve sporun yanı sıra katılımcı ülkelerin geleneksel lezzetleri, el sanatları ve geleneksel çocuk oyunları sergilenmiştir.

Yer: Atatürk Havalimanı
Slogan: Pilavdan Dönenin Kaşığı Kırılsın
Katılımcı: 1 milyon 250 bin kişi

0 Kıta
5 KITA
0 Ülke
15 ÜLKE
0 Üye
20 KURUMSAL ÜYE
ETNO SPOR KÜLTÜR FESTİVALİ

BLOG

5.Etnospor Kültür Festivali Çekiliş Sonuçları Açıklandı

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen ve birbirinden renkli etkinliklere sahne olan 5. Etnospor Kültür Festivali’ne katılımlarınız için teşekkür ediyoruz.…

Devamını Oku

Dünya Kültürleri Bu Festivalde Buluştu

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından 9-12 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen 5. Etnospor Kültür Festivali dünya kültürlerinin buluşma noktası oldu. 26 ülkeden…

Devamını Oku

Çocuklar Bu Festivalde Çok Eğlendi

Çocukların geleneksel sporlar ve oyunlarla doyasıya eğlendiği, el sanatlarını öğrendiği 5. Etnospor Kültür Festivali son buldu. 9-12 Haziran tarihleri arasında…

Devamını Oku
Follow Us