Etnospor Kültür Festivali’nin Dayanışma Ruhu Afet Bölgelerinde Yaşatılıyor

Etnospor Kültür Festivali’nin Dayanışma Ruhu Afet Bölgelerinde Yaşatılıyor
Dünya Etnospor Konfederasyonu, sel felaketinin vurduğu bölgelerde çocuklara yönelik özel bir projeyi hayata geçirdi. Çocukların geleneksel spor ve oyunlar ile buluşarak olağan hayata motive olmaları amacıyla düzenlenen etkinlikler, Kastamonu’nun Bozkurt, Çatalzeytin, Abana, Küre; Sinop’un Ayancık ve Türkeli ilçelerinde gerçekleşti.

 

8 Günde 8 Farklı Okulda Etkinlikler

5. Etnospor Kültür Festivali’ni dayanışma vurgusu ile ileri bir tarihe erteleyen Dünya Etnospor Konfederasyonu, sel felaketinin yaşandığı bölgelerdeki öğrencilere moral olmak amacıyla çeşitli etkinliklere imza atıyor. Yaşanan felaketin ardından hızlı bir şekilde toparlanma sürecine giren bölgelerde, öğrencilerin de yeni eğitim ve öğretim dönemine yüksek bir motivasyonla başlamasına katkıda bulunmak için bir dizi etkinlik düzenlendi.

 

Okul Bahçelerine Alanlar Kuruldu

Geleneksel spor ve oyunların bilinirliğinin artması ve yaygınlaşması için çalışmalarını sürdüren DEK, sel bölgelerindeki okul bahçelerine kurulan alanlarda öğrencilere geleneksel okçuluk; mas güreşi, mangala, ok savaşları, çubuk oyunu ve ıhlamur baskı gibi oyunları deneyimleme imkânı sundu.

 

At Binip Ok Attılar

Etkinlik alanındaki istasyonlarda gönüllerince eğlenen çocuklar ayrıca binicilik etkinliği de gerçekleştirdi. Ok atan, at binen ve geleneksel çocuk oyunlarını keşfeden öğrenciler, ok savaşları oyununda ise birbirleri ile kıyasıya rekabet etti. Bölgede 8 gün boyunca 8 farklı alanda gerçekleştirilen etkinliklerde binlerce çocuk geleneksel spor ve oyunların zengin dünyasını keşfetme imkânı buldu. Etkinlikler sonrasında Dünya Etnospor Konfederasyonu, öğrencilerin deneyimlemiş olduğu aktiviteleri sürdürülebilir hale getirmek amacıyla ilgili okullara geleneksel spor ve oyun ekipmanlarını hediye etti.

 

Destek Devam Edecek

Dünya Etnospor Konfederayonu tarafından yapılan açıklamada, bu zor süreçte, 5. Etnospor Kültür Festivali’nde sergilenecek olan birliktelik ruhunun, afet bölgelerinde gerçekleşecek olan “dayanışma” odaklı etkinliklere taşınarak geleceğimize umut olacağına inanıyoruz ifadelerine yer verildi. Bu doğrultuda afet bölgelerinde bulunan öğrencilere yönelik motivasyon amaçlı düzenlenen etkinliklerin bölgedeki il ve ilçelerde devam edeceği belirtildi.

Follow Us