Çocuklar Bu Festivalde Çok Eğlendi

Çocukların geleneksel sporlar ve oyunlarla doyasıya eğlendiği, el sanatlarını öğrendiği 5. Etnospor Kültür Festivali son buldu. 9-12 Haziran tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen festival, çocuklar için unutulmaz festivaller arasında yer aldı.

Pandemi nedeniyle 2 yıllık aradan sonra ziyaretçilere kapılarını açan Etnospor Kültür Festivali’nin 5’incisi gerçekleşti. Çocukların, gençlerin ve ailelerin severek katıldığı festival bu yıl 1 milyona yakın ziyaretçi ağırladı. Festival alanında çocuklar için oluşturulan alanlar hiç boş kalmadı.

60’a Yakın Geleneksel Oyun

  1. Etnospor Kültür Festivali’nin en yoğun misafirleri çocuklar oldu. Çocuk oyun alanlarında, mangala, üçtaş, beştaş, seksek, ip atlama, peçiç gibi geleneksel oyunlarla doyasıya eğlenen çocuklar, bir yandan atölyelerde el sanatlarını deneme imkânı buldular. Ebru, ıhlamur baskı, çömlekçilik gibi zanaatları birebir deneyimleyebilen çocuklar aynı zamanda Hacivat ve Karagöz gölge oyunu çadırını hiç boş bırakmadılar.

Ok Atıp At Bindiler

Çocuklar kendileri için oluşturulan alanlarda ok atıp at binmeyi de ihmal etmediler. Uzman eğitmenlerin gözetiminde ok atan ve at binen çocuklar ilk defa yaşadıkları deneyimler sayesinde eğlence dolu 4 gün geçirdiler. Dezavantajlı çocuklar da festivalde erişilebilir alanlarda geleneksel sporlar ve oyunlarla unutulmaz anlar yaşadılar. Aileler, festivaldeki etkinliklerden duydukları dile getirerek, 6. Etnospor Kültür Festivali’ni heyecanla beklediklerini ifade ettiler.

Tozkoparan ve Rafadan Tayfa’ya Yoğun İlgi

Festivalin davetlisi olarak çocuklarla buluşan TRT yapımı Tozkoparan İskender oyuncuları ve Rafadan Tayfa karakterlerine ilgi yoğun oldu. Çocuklar sevdikleri dizi karakterlerini görebilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Çocuklar sevdikleri karakterle fotoğraf çektirip doyasıya eğlendiler.

Çocuk Mehteranlar Hayran Bıraktı

Kartepe ve Bağcılar Belediyelerine bağlı olarak eğitimlerini sürdüren Çocuk Mehteran Ekipleri de ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü. Yaşları 7 ila 14 arası değişen çocuklar, Osmanlı’dan günümüze uzanan mehteran geleneğini ustaca icra ederek ziyaretçilerin beğenisini topladı. Çocukların severek takip ettiği, 4 gün boyunca keyifli anlar yaşadığı 5. Etnospor Kültür Festivali görkemli bir kapanış programıyla son buldu.

Follow Us