Yabusame, Japon okçu samurayların dörtnala giden üzerinde üç hedefi vurduğu kendine haiz ritüelleri olan geleneksel bir spordur.

TARİHÇESİ

Japonya’nın kadim bir geleneksel sporu olan Yabusamenin atlı okçuluk gösteri olarak düzenlenmesi ve yabusame olarak resmileştirilmesi 12. yüzyılda başlamıştır. Samuraylar 12. yüzyıldan beri kullanılan yay, ok ve geleneksel kıyafetleri ile bu sporu yapmaya devam etmektedirler. Yabusame gösterileri, Japonya’da Kamakura'daki Tsurugaoka Hachimangu Mabedi’nde 800 yıldır düzenli olarak gerçekleştirilmektedir.

KURALLARI

Yabusame, kuralları basit olan bir spordur. At sırtındaki bir okçu, yaklaşık 255 m uzunluğundaki halatlı bir parkurun bir ucundan yola çıkar ve atını diğer uca doğru dörtnala sürer. Durmadan veya yavaşlamadan, her biri pistin bir tarafında yaklaşık 70 m aralıklı yerleştirilmiş üç ahşap hedeften birine arka arkaya üç ok atar. Daha sonra hızlı bir şekilde yavaşlaması gerekir, böylece parkurun bitiminden önce durabilir. Tüm koşu yaklaşık 20 saniye içinde biter ve kaç hedef vurulduysa ona göre puan hesaplanır. Üç hedefi de vurmak için okçunun uyguladığı üç yöntem vardır. Bunlar: Yundeyoko (oku sola doğru çekmek), yundesugaki (yere sabitlenmiş hedeflere atış yapmak) ve metesugai (sağ taraftaki hedeflere atış yapmak).