Ulama, geçmişi 3500 yıl öncesine dayanan ve yaklaşık 4 kg ağırlığındaki kauçuk topu saha sınırları içerisinde tutmayı amaçlayan geleneksel bir spordur.

TARİHÇESİ

Kökeni Olmec, Maya ve Aztekler’e dayanan bu oyun günümüzde Meksika’da oynanmaktadır. Ulama, Yunanistan’daki ilk Olimpiyat Oyunlarının kurulmasından yaklaşık bin yıl önce, Orta Amerika’nın eski Mezoamerikan kültürleri tarafından oynanmasından beri dünyanın bilinen en eski takım sporu olarak kabul edilmektedir.  Uzmanlar tarafından bu bölgede yer alan antik kentlerin her birinde bu top sahalarından bir adet bulunduğu ve günümüzden yaklaşık 3600 yıl önce inşa edildikleri tahmin edilmektedir.

KURALLARI

Ulama, yaklaşık 225 metre uzunluğunda ve 13 metre genişliğinde tat adı verilen bir alanda oynanır. Tat alanı saha uzunluğunda bir çizgiyle, ortadan ikiye bölünür ve bu çizgiler her iki tarafın sınırlarını oluşturur. Takımlar genelde üç ile beş kişiden oluşmakla birlikte bu sayı değişebilir. Arkeolojik kazılarda elde edilen bulgulara göre 3-8 kg ağırlığında 25-37 cm çapında kauçuk bir topla oynanır. Sahalar taş bloklarla çevrilidir. Müsabakalarda koruyucu kıyafetler giyilmesi zorunludur. Oyuncu, servis atışı yapar ve topu yüksek seviyede atar, bu atışla oyun başlatılır. Oyuncular kalça vuruşlarıyla topu devamlı havada tutmaya çalışır. Topu havada tutamayan takım rakip takıma sayı vermiş olur. Ulama oyununda 8 sayı alan takım oyunu kazanır.