Pato kelimesi, İspanyolca’da “ördek” anlamına gelmektedir. Önceleri ördek ile oynanan oyun günümüzde ördek yerine kulplu top ile oynanmaktadır. Altı kulplu olan pato topunun etrafındaki ip sığır derisidir.

TARİHÇESİ

17. yüzyıldan beri oynandığı düşünülen oyun, o zamanlar top yerine kuş veya ördekle oynanmıştır. Oyunun yeniden yaygınlaşması için yeni düzenlemeler getirilmiş ve belli kuralların oluşturulmasıyla bugünkü oynanış şeklini almıştır. Pato sporu, 1953’ten beri Arjantin’in resmî olarak belirlenmiş millî sporlarından bir tanesidir.

KURALLARI

Pato, dört binicinin ikişerli grup olacak şekilde at sırtında yarıştıkları bir çim oyunudur. Çim sahasının her iki ucunda da 2,4 m yükseklikte ve 1 m genişlikte çember şeklinde ağlar (potalar) bulunmaktadır. Atlı sporcuların, ellerindeki pato adı verilen ve üzerinde tutulması için altı halkanın yer aldığı topu, rakibin sahasındaki ağların içine atması gerekmektedir. Rakibin sahasındaki fileli potanın üstünden patoyu atarak skor elde etmek oyunun temel amacıdır. Oyun, sekiz dakikalık altı seri şeklinde oynanır. Her seri arasında beş dakika mola verilir.

Başlangıçta at ile dört nala giden sporcunun patoyu yerden alması gerekmektedir. Eğer pato yerden alınamazsa, sıra diğer takıma geçer. Patoyu, rakibin ağlarının içinden geçiren takım, sayı olarak öne geçmiş olur ve oyun yeniden başladığında sahanın kenarından başlama hakkı kazanır. Oyunda aynı zamanda taç ve aut da vardır. Oyun bittiğinde iki takım da skor yapamazsa oyun uzatılır veya faul yapılmışsa 5, 8, 15 m uzaklıktan penaltı atışları yapılır. Oyuncular yerden patoyu almakta zorlansalar da attan inmeleri kural ihlalidir. Bu nedenle sporcuların binicilik kabiliyetlerinin üst düzey olması gerekmektedir.