4. Dünya Göçebe Oyunları için geri sayım!

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Dünya Etnospor Konfederasyon Başkanı Bilal Erdoğan, ’4’üncü Dünya Göçebe Oyunları’ öncesinde düzenlenen basın toplantısında bir araya geldi. Toplantıda, 4’üncü Dünya Göçebe Oyunları’nın İznik Gölü’nde kurulan 473 bin metrekare alanda oynanacağı bilgisi verildi.

Bursa’da 29 Eylül-2 Ekim tarihleri arasından düzenlenecek olan ’4’Üncü Dünya Göçebe Oyunları’ öncesinde Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda düzenlenen basın toplantısına Bakan Kasapoğlu, Dünya Etnospor Konfederasyon Başkanı Necmettin Bilal Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, 4’üncü Dünya Göçebe Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Hakan Kazancı ve Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç katıldı. Basın toplantısında ’4’üncü Dünya Göçebe Oyunları’nın oynanacağı alan tanıtıldı. Oyun alanında sporcuların ok atışları yapabileceği etkinlik alanları, oba meydanları, kütüphane, kültür merkezi, ahırlar, ilk yardım çadırları, güreş alanları, stadyum, el sanatları atölyeleri, helikopter alanları, at sahaları olduğu aktarıldı.

KOMİTE BAŞKANI KAZANCI: 100’ÜN ÜZERİNDE ÜLKE KATILACAK

4’üncü Dünya Göçebe Oyunları hakkında bilgi veren Kazancı, oyunlara 100’ün üzerinde ülkeden 3 binin üzerinde sporcu katılacağını söyledi. Kazancı İznik’te gerçekleştirilecek oyunlarının tarihi açıdan en büyük organizasyon olma özelliği taşıdığını ifade ederek ”Oyun alanı net olarak 473 bin metrekareye kuruldu. Sahanızın tamamında inşaat artıkları, balçık ve bataklık kısımları temizlenerek yaklaşık 400 bin metrekarelik alanda dolgu ve düzenleme yapılarak zemin uygun hale getirildi. Bu dolgu ve düzleme çalışmalarında atık molozlar başka bir yere nakledilmeyerek alanın en alt katmanında kullanıldı. Üzerine taş ve kaya parçaları serildi. 50 bin ton dolgu malzemesi kullanıldı ve hali hazırda 2 bin 500 kamyon zemin malzemesi Mayıs ayının sonuna kadar serilecek. Dolgu malzemesi işlemi ardından 4 bin kamyon toprak serilerek çimlendirmeye uygun hale getirilecek. Bu malzemelerin temin edildiği yerlerden, sahaya nakli sırasında çevre köylerin rahatsız edilmemesi için 1800 metrelik alternatif bir yol çalışması yapıldı ve bir yol oluşturduk” dedi. Kazancı alanda yapılacak olan bungalov evlerinin ve 5 bin seyirci kapasiteli tribününün etkinliklerde kullanılması için kaldırılmayacağını belirtti.

 

Follow Us