5. Etnospor Kültür Festivali Tamamlandı

Dünya Etnospor Konfederasyonu (DEK) tarafından organize edilen 5. Etnospor Kültür Festivali, ödül töreni ve festivale özel Alim Kasımov konseriyle son buldu. 4 gün boyunca farklı etkinliklere ev sahipliği yapan festivali değerlendiren DEK Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, “Gelenekleriyle tanışmak, kültürlerini öğrenmek, sanat ve sporla hemhâl olmak isteyen ziyaretçilerimiz bu yıl, geleneksel sporlardan oyunlara, geleneksel sanatlardan evrensel tatlara uzanan dolu dolu bir festival yaşadı.” dedi.

9-12 Haziran tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen 5. Etnospor Kültür Festivali 1 milyona yakın ziyaretçiyi ağırladı. Çocukların, gençlerin ve ailelerin yoğun ilgisini gösteren festivalde 4 gün boyunca birbirinden güzel etkinlikler ziyaretçilerle buluştu. Geleneksel sporlardan oyunlara, geleneksel sanatlardan evrensel tatlara kadar zengin bir program akışına sahip olan festival, ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşattı.

Herkesin Festivali

Dünyanın en büyük kültür festivallerinden biri olan 5. Etnospor Kültür Fesitvali’nin kapanış programında ziyaretçilere hitap eden DEK Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, “7’den 70’e herkesin kendine, kendi kültürlerine ve dünyanın her rengine dair bir şeyler bulabildiği festivalimizin hepimizde unutulmaz izler ve hatıralar bıraktığına inanıyoruz. Gelenekleriyle tanışmak, kültürlerini öğrenmek, sanat ve sporla hemhâl olmak isteyen ziyaretçilerimiz bu yıl, geleneksel sporlardan oyunlara, geleneksel sanatlardan evrensel tatlara uzanan dolu dolu bir festival yaşadı. Çocuklarımızın, gençlerimizin ve ailelerimizin alanımızın her noktasında oldukça keyifli vakitler geçirdiğini yakinen gördüm.”  diye konuştu.

Dünya Kültürleri Buluştu

Dünyanın birçok renginin bu festivalde yer aldığını vurgulayan DEK Başkanı Erdoğan, “Spor, sanat ve kültür alanında çalışmalarını sürdüren Binden fazla konuğumuz vesilesiyle adeta dünyayı dolaştık. 20 ülkeden 40 aşçı yine dünya mutfağını festival alanımıza taşıdı. Damağımızda kalan lezzet kadar, hayatımıza dokunan izler de oldu. Dezavantajlı gruplarımızın burada halı dokuduğuna, at bindiğine ve ok attığına şahit olduk. Hep birlikte gülüp, hep birlikte öğrendik. Geleneklerimizin birleştirici gücüyle bir arada olmanın verdiği huzuru iliklerimize kadar hissettik.” dedi.

Festivallerimiz Devam Edecek

Festivallerin her geçen yıl daha da güzelleşerek devam edeceğini ifade eden Erdoğan, “Festivalimiz ayrım yapmaksızın herkesin festivali, hepimizin festivaliydi. 15 ülkede 20 kurumsal üyesi bulunan Dünya Etnospor Konfedersyonu’muzun öncülüğünde bu yıl olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da, her geçenkinden daha güzel bir şekilde festivallerimizi gerçekleştireceğiz. Elbette burada bitmedi, bir sonraki festivalimizin hasretini 4. Dünya Göçebe Oyunlarıyla dindireceğiz. 29 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında İznik’te gerçekleştireceğimiz Göçebe Oyunlarıyla geleneksel sporlarımızı merkezine alan büyük bir organizasyonda yine sizlerle buluşacağız.” ifadelerini kullandı.

Kapanış programında, 11 farklı dalda ödüle layık görülen spor, kültür ve sanat camiasına ödülleri takdim edildi. Aynı zamanda DEK Başkanı Erdoğan, festival sponsorlarına da sahnede destekleri için plaket takdiminde bulundu. Kapanış programı Azerbaycan müziğinin sevilen ismi, dünyaca ünlü Alim Kasımov ‘un verdiği konserle son buldu.

 

 

 

 

Follow Us