Yabusame

Japon savaşçıları Samuray’ların yaptığı atlı okçuluk gösterilerine YABUSAME denir. Bu gösterilerin Japonya’da 1400 yıl önce de olduğunu gösteren belgeler vardır. Sadece Samuray’ların düşmanı nasıl yendiğini göstermek için değil, halkın barış ve huzurunu korumak için yapılan ibadet değerinde törenlerdi. Yabusame’nin resmi kuralları yaklaşık 800 yıl önce Kamakura Bölgesi’ni yöneten General Minamoto tarafından belirlenmiştir.

Zaman içinde generalin anısına Yabusame daha da gelişerek, Samuray’lar için Yabusame’ye katılmak büyük bir onur haline gelmiştir. Samuray’lar için önemli bir dövüş sanatı ve onların gurur kaynağı olmuştur. 400 yıl öncesinden başlayarak Samuray’lar için omuzundan sarkıtıp sırtında taşıdığı oklar onların en değerli eşyaları haline gelmiştir.

Günümüzde Yabusame (atlı okçuluk gösterileri) yapan Japonya Atlı Okçular Vakfı’nın bu önemli Japon geleneğini yaşatarak günümüze taşımaktadır. Sporcular, 800 yıl öncesinde olduğu gibi aynı kıyafetleri giyip, aynı tekniklerle gösteri yapan günümüz Samuray’larıdır. Bu kez Japonya Atlı Okçular Vakfı, Türkiye Cumhuriyeti’nin barışı ve halkının huzuru için Samuray’ların geleneksel tekniklerini sergilemek üzere iştirak etmektedir. Türk halkına Japon geleneklerini bizzat göstererek tanıtmak arzusundayız.

YABUSAME’NİN KURALLARI

Yabusame, ülkenin barışı ve halkının mutluluğu için ‘’Tenchouchikyu’’dediğimiz özel bir yakarış ile başlar.

Sonra, at sırtındaki Samuray’lar başlangıç noktasından bitiş noktasına kadar atlarını koşturarak belirlenmiş üç hedefe atış yaparlar. Hedefleri vurarak kötülükleri yok edip huzuru sağlarlar.

Üç türlü hedef kullanılmaktadır; bunlar, Saman Hedef, Tahta Hedef ve Seramik Hedef’tir. Bu hedefler kolaydan zora doğru ve büyükten küçüğe doğru sıralanıp vurulması daha da zorlaşır. İlk iki hedefi (Saman ve Tahta Hedefleri vurabilen) üçüncü ve son hedef olan Seramiğe atış yapma hakkına sahip olur.

Atışlardan sonra en çok puanı alan sporcu vurduğu hedefi tutup havaya kaldırır, buna  ‘’Kubi Jikken‘’ denir. Bu, savaşta düşmanını vuran Samuray’ın düşmanın başını havaya kaldırmasını sembolize eder.

‘’Omoki ‘’ diye adlandırılan insanları kötülüklerden arındıran kutsal su serpilerek gösteri sona erer.