Şalvar Güreşi

Güreşçiler, şalvar giyer ve ayakları çıplaktır. Kısa şalvar güreşinde tüm teknikler ayakta yapılır. Rakip alta düştüğü anda bir tek hamle şansı verilir. Bu hamlede sonuç olmaz ise genelde ayağa kaldırılır. Dengenin son derece önemli olduğu güreş sporunda Ayakta muazzam bir denge unsuru oluşturan kısa şalvar güreşleri ata sporumuza birçok şampiyonunun kazandırılmasında bir hayli büyük yararları olmuştur.

Kısa şalvar adından da anlaşılacağı gibi keçi yününden yapılır. Şalvarın ağız kısmına kösele deri dikilir. Bağı ise kalın örme ipten yapılır. Kısa şalvar diz üstünde baldırın orta yerine gelecek uzunlukta dizayn edilir.

Genellikle Kahramanmaraş İl merkezi ve ilçelerinde icra edilen bu Güreş çeşidi yıllardır yapılmaktadır. Şalvar güreşi çok eski geleneklere dayanan ve Türkmenler tarafından yapılan bir güreş türüdür. Kahramanmaraş yöresinde yapılan tüm güreşlerde bu tür şalvar kullanılmaktadır. Yapılışı çok eskilere dayanan bu güzelim Güreş şimdi sadece Kahramanmaraş’ın Bertiz, Baydemirli ve çevresinde yılda bir defaya mahsus olmak üzere Festival şeklinde tanzim edilerek bu ananenin yaşatılmasına çalışılmaktadır.

Güreşçiler güreş esnasında el ve ayak parmaklarında, bileklerinde ve ellerinde yüzük, bilezik, kemer gibi aksesuarlar bulunduramazlar.
Sağ ve sol ayak bileklerine kura numaralarına göre mavi veya kırmızı paça bağ bağlarlar. Güreşçilerin vücudu yağlı olamaz. Yağlı olduğu tespit edildiği takdirde, müsabakalardan
diskalifiye edilirler.

Tüm yaş gruplarında müsabaka süresi içerisinde tuş olmadığı takdirde, müsabakanın başından sonuna kadar aldığı puanlarla galip ve mağluplar belli olacaktır. Şayet müsabakanın sonunda puanlar eşit olursa, bütün yaş gruplarında altın puan uygulamasına gidilecektir.