“Etnospor’a süper veda”

Kökbörü, atlı cirit, hedef okçuluğu, yağlı güreş, şalvar güreşi, mangala gibi geleneksel Türk sporlarının ve oyunlarının hayat bulduğu şöleni vatandaşlar keyifle takip etti.

TÜRK tarihinin adeta yeniden canlandığı 2. Etnospor Kültür Festivali sona erdi. Yenikapı Etkinlik Alanı’nda gerçekleştirilen ve 4 gün süren şölende kökbörü, atlı cirit, akrobasi, mas, aşırtmalı aba ve şalvar güreşleri, hedef okçuluğu, mangala, aşık, geleneksel çocuk oyunları, yağlı güreş, menzil okçuluğu, hedef okçuluğu gibi sporlar yapıldı. Sporcuların derece yapmak için verdikleri mücadelenin yanı sıra, bu sporlar aynı zamanda gösteri olarak da vatandaşların beğenisine sunuldu. Ayrıca atlarla kısa tur fırsatı yakalayan çocuklar, keyifli anlar yaşadı. Kılıç-kalkan ekibinin gösterileri de 4 gün boyunca keyifle izlendi. Yaklaşık 800 bin kişinin ziyaret ettiği 4 günlük bu heyecan fırtınasının ardından dün akşam ayrıca ödül töreni de gerçekleştirildi.

Üçüncüyü bekliyoruz

”Ok Yaydan Çıkıyor” sloganıyla İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanı’nda düzenlenen ve dün sona eren festival, vatandaşların büyük ilgisini çekti. Türk dünyasına, Orta Asya ve Anadolu’ya özgü spor, oyun ve şenliklerin hayat bulduğu etkinliği takip eden vatandaşlar, “Türk tarihini burada yeniden yaşadık. Üçüncü Etnospor Festivali’nin başlayacağı günü iple çekeceğiz” dediler. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da hem yöresel kıyafet giydi hem de ok atarak festivale renk kattı. Müezzinoğlu,  Bir kısmının neredeyse adını dahi unuttuğumuz kültürel etkinliklerimiz ve spor dallarımız bugün artık çocuklarımızın önüne fiilen uygulanabilecek noktaya taşındı” dedi.

STAR

Bu haberi paylaşabilirsin!
Share on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin


Bir cevap yazın